Επικοινωνία

Μπορείτε να στείλετε το κείμενο σας στο info@vetonews.gr & veto910@otenet.gr. Τηλ. 6947323650

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Κυριακή, 12 Μαϊος 2013 08:17

Το κύπελλο στον Ολυμπιακό. Δικαιολογημένα τα παράπονα του Αστέρα για την διαιτησία

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 26ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του καθώς κέρδισε στην παράταση, τον Αστέρα Τρίπολης 3 -1. Η ομάδα της Αρκαδίας έχει πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του κ. Γιάχου,

ο οποίος δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης και δεν απέβαλε ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, όσο το ματς ήταν ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Χαρακτηριστικό του εκνευρισμού των ανθρώπων της ομάδας της Τρίπολης είναι το ότι ο πέμπτος διαιτητής βοηθός γραμμής κ. Τριτσώνης απέτυχε επίσης να δει τις ίδιες παραβάσεις που έγιναν μπροστά του.

Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Τριτσώνης ήταν ο διαιτητής του αγώνα ΑΕΚ- Πανθρακικός ο οποίος με δική του απόφαση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Ο Χιώτης διαιτητής δεν είδε το χέρι-πέναλτι του Μανιάτη (68') στην κεφαλιά του Σανκαρέ την οποία έδιωξε ο Ελληνας μέσος πάνω στη γραμμή, δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών, που θα επέφερε και την αποβολή του Μανιάτη κι έτσι οι Αρκάδες έχουν κάθε δίκιο να φωνάζουν. Αντίθετα είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαρτολίνι στον Αμπντούν που φάνηκε να γίνεται οριακά εκτός περιοχής, με τον Γαλλοαλγερινό να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 119' από την «άσπρη βούλα».

Στο 68' ο Αστέρας έφτασε μ ια ανάσα από το γκολ, όμως ο Μανιάτης έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του στόπερ των Αρκάδων. Ο μέσος του Ολυμπιακού άπλωσε τον αγκώνα του όπως φάνηκε για να απομακρύνει τη μπάλα, κάτι που διέλαθε της προσοχής Γιάχου, πλάγιου και βοηθού της γραμμής του άουτ με τους Αρκάδες να φωνάζουν δικαιολογημένα για πέναλτι, το οποίο αν δινόταν θα έπρεπε να αποβληθεί κι ο παίκτης του Ολυμπιακού.

Στο τελευταίο τέταρτο, ο Μίτσελ άλλαξε τον βασικό του σέντερ φορ ρίχνοντας στο ματς τον Τζιμπούρ αντί του Μήτρογλου, ενώ στο 76' ο Ισπανός τεχνικός έκλεισε τις αλλαγές του βάζοντας τον Πίνο στη θέση του Μασάντο.

Ο νεοεισελθόντας ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού έδωσε φρεσκάδα στην ανάπτυξη των Πειραιωτών, που έβγαλαν κάποιες καλές φάσεις με τον Πίνο να έχει δυο εξαιρετικά σουτ. Το πρώτο (83') το έδιωξε με τις γροθιές ο Φούλοπ, ενώ το δεύτερο, που ήρθε από εκτέλεση φάουλ (85') πέρασε ελάχιστα άουτ!

Ο Αστέρας είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να «κλέψει» το ματς στο 89', όμως ο Λένσε που βγήκε απέναντι από τον Κάρολ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον κίπερ του Ολυμπιακού που κράτησε ζωντανούς τους Πειραιώτες.

Ετσι λοιπόν, οδηγηθήκαμε στην παράταση. Ο Μίτσελ έχοντας κάνει και τις τρεις αλλαγές είδε τον Χολέμπας να παίζει με ένα πόδι στα τελευταία λεπτά, καθώς τραυματίστηκε κι έσφιξε τα δόντια για να βγάλει το 90λεπτο.

Με την έναρξη της παράτασης, ο Μίτσελ διαφοροποίησε το σχήμα του Ολυμπιακού. Ο Χολέμπας έμεινε τελικά στο ματς, αφού το δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες και δέθηκε το πόδι του, αλλά έπαιξε χαφ. Ο Σιόβας κάλυψε το αριστερό άκρο, δεξιά έπαιξε ο Μανιάτης και στο πλευρό του Μανωλά στο κέντρο της άμυνας γύρισε ο Φέισα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε με την έναρξη της παράτασης και έφερε το ματς στα καρέ του Φούλοπ. Με τους Ιμπαγάσα, Πίνο να δίνουν πνοή στην ανάπτυξη της ομάδας, οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να σκοράρουν και να φέρουν «τούμπα» το ματς. Ο Πίνο εκτέλεσε κόρνερ, ο Φουστέρ έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά, ο Φούλοπ έδιωξε με υπερένταση, όμως ο Τζιμπούρ πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό σουτ έκανε το 1-2 στο 98'!

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι Αρκάδες έκαναν υπερπροσπάθεια για να βάλουν το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, βγήκαν όλοι μπροστά, δεν κατάφεραν όμως να πετύχουν κάποιο γκολ με τον Ολυμπιακό να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 114' με τον Πίνο για να καθαρίσουν το ματς.

Στο 118' ο Γιάχος έδωσε μάλλον λανθασμένα πέναλτι σε προβολή του Μπαρτολίνι στον Αμπντούν με το μαρκάρισμα να γίνεται οριακά εκτός περιοχής και τον Γαλλοαλγερινό να σκοράρει από τα 11 βήματα στο 119' για το 3-1. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, καθώς στη συνέχεια έπεσε ξύλο ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων με τον Γιάχο να αποβάλει Περόνε και Μοντέστο, που φάνηκαν να ρίχνουν τις περισσότερες, καθώς θα έπρεπε -αν έβλεπε βεβαίως- να αποβάλει τουλάχιστον άλλους τρεις-τέσσερι

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 12 Μαϊος 2013 08:28