και την Π.Ε. Καστοριάς με αποφάσεις των Δημάρχων την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστά. Επίσης κλειστά θα παραμείνουν όλα τα σχολεία στο Δήμο Εορδαίας, στον Δήμο Βοϊου καθώς και στο Δήμο Κοζάνης, ενώ δεν έχει αποφασιστεί ακόμη τι θα συμβεί με τα σχολεία στον Δήμο Σερβίων Βελβεντού. Οι παιδικοί σταθμοί σε όλους τους δήμους της δυτικής Μακεδονίας θα λειτουργήσουν κανονικά.
Στην Εγνατία οδό η κίνηση των οχημάτων γίνεται χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ χρειάζεται προσοχή στους οδηγούς και χρήση αντιολισθητικών αλυσίδων στα οχήματα που κινούνται στο επαρχιακό και ορεινό δίκτυο της Φλώρινας, της Καστοριάς των Γρεβενών και της Κοζάνης.