Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου είναι 4,33 εκ. €, συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης - ΕΤΠΑ) και από Εθνικούς πόρους και περιλαμβάνει:
• Την κατασκευή νέου εσωτερικού δικτύου ύδρευσης του οικισμού συνολικού μήκους 34,53 χλμ.
• Την κατασκευή μίας νέας υπόγειας δεξαμενής από οπλισμένο σκυρόδεμα ονομαστικού όγκου 250 κ.μ..
• Την ενίσχυση της πυροπροστασίας του οικισμού με την εγκατάσταση 66 πυροσβεστικών κρουνών.
• Την κατασκευή 2250 αναμονών σύνδεσης παροχών ύδρευσης προς τους καταναλωτές.
• Την κατασκευή εκατόν ενενήντα τριών φρεατίων διακλάδωσης, απομόνωσης και ελέγχου εκ των οποίων τρία φρεάτια είναι διατάξεις εκκένωσης ενώ σε δύο φρεάτια θα εγκατασταθούν βαλβίδες μείωσης της πίεσης (PRV).
• Τη νέα διαρρύθμιση των διατάξεων λειτουργίας και ελέγχου εντός των υφισταμένων δεξαμενών της Σιάτιστας με την αλλαγή η την προσθήκη νέων συσκευών.
Με την υλοποίηση του έργου ολοκληρώνεται η ύδρευση του Δημοτικού διαμερίσματος Σιάτιστας με ένα άκρως λειτουργικό δίκτυο, ενώ ο ωφελούμενος πληθυσμός από το αναβαθμισμένο δίκτυο ύδρευσης ανέρχεται σε 8.100 κατοίκους.