Τα αυξημένα κρούσματα που παρουσιάζει εδώ και πολύ καιρό η ΠΕ Κοζάνης φαίνεται να οδήγησαν στην παραπάνω απόφαση για λειτουργία κεκλεισμένων των θυρών. Για την υλοποίηση της απόφασης έχουν ενημερωθεί όλοι οι Αρχιερατικοί επίτροποι της Μητρόπολης.
Να υπενθυμίσουμε ότι στο Κυριακάτικο κήρυγμα του ο Μητροπολίτης Παύλος κάλεσε τους πιστούς να τηρούν ευλαβικά τα μέτρα προφύλαξης για τον covid -19, να ακούν προσεκτικά τις οδηγίες των επιστημόνων και της πολιτείας και να αδιαφορούν για την γνώμη ορισμένων ανθρώπων της εκκλησίας τους οποίους αποκάλεσε «ως ζηλωτές» οι οποίοι αρνούνται να συμμορφωθούν με τα μέτρα προφύλαξης.