Επικοινωνία

Μπορείτε να στείλετε το κείμενο σας στο info@vetonews.gr & veto910@otenet.gr. Τηλ. 6947323650 ΓΕΜΗ 165070036000 On Line Media 14499

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011 01:10

Χωρίς μετάλλιο αλλά με εμπειρίες, επέστρεψαν χθές απο την Αγγλία οι Μεχτερίδης και Τζέλλος

makedonikbritishΜπορεί να μην επέστρεψαν με μετάλλιο στο στήθος οι δύο αθλητές της ΄΄Μακεδονικής Δύναμης΄΄ Κοζάνης, σίγουρα όμως κέρδισαν εντυπώσεις και εμπειρίες από το Manchester. Οι Μεχτερίδης Στυλιανός και Τζέλλος Νικόλαος βρέθηκαν το Σαββατοκύριακο 1 – 2 Οκτωβρίου στην Αγγλία για να λάβουν μέρος στο 4ο British Open.

Ο Μεχτερίδης Στυλιανός αγωνίστηκε στην κατηγορία των -63 κιλών. Στον πρώτο αγώνα αντιμετώπισε τον Ισπανό Jose Luis Saez Franco τον οποίο κέρδισε με 14 – 2 ( με διακοπή στον 2ο γύρο) ενώ στον δεύτερο αγώνα έχασε με 6 – 1 από τον Ιρανό Majid Rajabi ο οποίος κέρδισε την κατηγορία των 63 κιλών. Ο Τζέλλος Νικόλαος αγωνίστηκε στην Ολυμπιακή κατηγορία των – 80 κιλών όπου στον πρώτο αγώνα κέρδισε με 12 – 11 τον Άγγλο συναθλητή του Lutalo Moameth αλλά ηττήθηκε στον δεύτερο αγώνα με σκορ 1 - 0 από τον Ισπανό Nikola Carcia ο όποιος κατέκτησε το 2009 το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο της Κοπεγχάγης και στο Open της Αγγλίας κατετάγει τρίτος (3ος) .
Ο προπονητής των δύο αθλητών Χ. Αλμασίδης σημείωσε οτι ανταγωνισμός ήταν μεγάλος και οι αθλητές μας έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν,. Εξάλλου, ο δρόμος του πρωταθλητισμού στον οποίο βρίσκονται είναι γεμάτος γλύκες και πίκρες, όπως όλοι γνωρίζουμε. Το βασικό είναι ότι αυτά τα παιδιά είναι πλέον σε θέση, λόγω ηλικίας και εμπειριών, να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους και κατ' επέκταση τις νίκες και τις ήττες τους.
Ένα ακόμη πολύ σημαντικό κομμάτι αυτής της περιόδου για τους Μεχτερίδη Στυλιανό και Τζέλλο Νικόλαο, είναι το γεγονός ότι από τον Σεπτέμβριο του 2010 έως και σήμερα έχουν συμμετάσχει σε εννέα A Class πρωταθλήματα και πιο συγκεκριμένα ο Ν. Τζέλλος  έχει κατακτήσει 4 χρυσά και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 06 Οκτωβρίου 2011 01:21