Ακολουθεί το κείμενο της ερώτησης:
«Σε μια περίοδο μεγάλης οικονομικής κρίσης το πρόγραμμα Επιδότησης Ενοικίου, αποτελεί βασικό στήριγμα για συμπολίτες μας που είναι άνεργοι, ανάπηροι, συνταξιούχοι ή χαμηλόμισθοι. Το 2011 το Υπουργείο Εργασίας και ο ΟΕΚ ανακοίνωσαν πρόγραμμα Επιδότησης Ενοικίου δικαιούχων του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας, για ενοίκια που κατεβλήθησαν το έτος 2009.Με απόφαση του Δ.Σ. του ΟΕΚ καθορίσθηκαν οι κατηγορίες των δικαιούχων, τα ποσά επιδότησης, οι λοιποί όροι και οι προϋποθέσεις για να μπορεί κάποιος ενδιαφερόμενος να συμμετέχει στο πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου, με χρόνο υποβολής αίτησης από 18-4-2011 έως 29-7-2011. Η παραλαβή και ο έλεγχος των αιτήσεων ανατέθηκε στα ΚΕΠ.
Σύμφωνα με πληροφορίες από τους δικαιούχους, μόνο το 10-20% εντάχθηκε τελικά στο πρόγραμμα, λόγω κακής λειτουργίας του συστήματος παραλαβής και ελέγχου πληρότητας των φακέλλων από τα ΚΕΠ. Συγκεκριμένα, παραλήφθησαν ελλιπείς φάκελλοι και προωθήθηκαν για έγκριση στον ΟΕΚ, με αποτέλεσμα να απορριφθούν οι αιτήσεις χωρίς να έχουν ευθύνη οι δικαιούχοι. Επισημαίνεται, ότι η απόρριψη πολλών αιτήσεων δεν έγινε για ουσιαστικούς λόγους αλλά για τυπικούς.