Μπορείτε να στείλετε το κείμενο σας στο info@vetonews.gr & veto910@otenet.gr. Τηλ. 6947323650 ΓΕΜΗ 165070036000 On Line Media 14499

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2024 18:53

Φλώρινα: Με διακρίσεις επέστρεψαν οι Σάρισες απο το διεθνές Όπεν του Berovo

Τρία χρυσά μετάλλια κατέκτησαν τα παιδιά της Φλώρινας στο μεγάλο αυτό διεθνές τουρνουά. Ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής, η Γεωργία Σπανού και ο Μάριος Σερίδης ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και μας γέμισαν χαρά

και υπερηφάνια.

Το Σαββατοκύριακο 14-15//9/2024 συμμετείχαν οι ΣΑΡΙΣΕΣ σε διεθνές όπεν στην πόλη Berovo της Βόρειας Μακεδονίας “Table Tennis Tournament ZEGIN OPEN 2024” που διοργάνωσε ο τοπικός σύλλογος. Το όπεν αυτό, που ξεκίνησε πριν δύο χρόνια, γνωρίζει κάθε χρόνο μεγάλη ανάπτυξη και συγκεντρώνει όλο και περισσότερους και καλύτερους αθλητές/τριες. Φέτος, τα χρηματικά έπαθλα ανήλθαν στα 12000€ και συμμετείχαν 171 αθλητές/τριες από 13 χώρες.

Την ελληνική αποστολή αποτελούσαν οι: Γεωργία Σπανού, Παρασκευή Σπανού, Ειρήνη Χρυσοστομίδου, Νεστορία Χρυσοστομίδου, Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής, Βαγγέλης και Βασίλης Χρυσοστομίδης και Μάριος Σερίδης. Όλα παιδιά της Φλώρινας. Τα συνόδευε ο προπονητής των Σαρισών Liviu Predoaica και γονείς.

Οι αγώνες αφορούσαν τις κατηγορίες Κ13, Κ15, Κ19 και ενιαία αντρών-γυναικών. Υπήρχαν και κατηγορίες βετεράνων, όπου δεν είχαμε ελληνική συμμετοχή. Το Σάββατο πραγματοποιηθήκε η κατηγορία αντρών-γυναικών. Μία πολύ δύσκολη κατηγορία, όπου συμμετείχαν μεγάλοι αθλητές. Ψηλότερα από όλα τα παιδιά μας έφτασαν η Ειρήνη Χρυσοστομίδου και η Παρασκευή Σπανού (16άδα).

Την Κυριακή πραγματοποιήθηκαν οι κατηγορίες Κ19, Κ15 και Κ13. Εδώ είχαμε τριπλό θρίαμβο. Ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Κ15 αγοριών νικώντας στον τελικό Σέρβο αθλητή με 3-0. Στην αντίστοιχη κατηγορία των κοριτσιών η Γεωργία Σπανού επιβλήθηκε στον τελικό αθλήτριας από την Λευκορωσία 3-2 και επίσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην κατηγορία Κ13 αγοριών ο Μάριος Σερίδης έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου επικρατώντας αθλητή της διοργανώτριας χώρας με σκορ 3-1. Και τα τρία παιδιά ήταν υπέροχα.